Dnes je svátek Romů

08. 04. 2009 | † 30. 06. 2010 | kód autora: kft

Kdo z Vás věděl, že dnes má svátek naše milovaná nepřizpůsobivá menšina. Je hezké, že Romové mají svoji hymnu a vlajku, jen mi chybí jejich stát. Jak to vypadá, tak na nás budou parazitovat i nadále.

S necelou padesátkou dalších lidí slavil dnes Mezinárodní den Romů v Chomutově mší a vysvěcením Stromu smíření i ministr pro lidská práva a národnostní menšiny vlády v demisi Michael Kocáb. Vrba u rybníka ve skanzenu Stará Ves při Podkrušnohorském zooparku je podle Romů symbolem smíření většinové společnosti a menšiny.

"Držme se, nemáme to teď jednoduché," vyjadřovali si vzájemnou podporu Romové, shromáždění ve skanzenu. Pak se přesunuli do restaurace v centru města, kde si mohli vyslechnout přednášku o romské historii či vystoupení hudební skupiny Čilágos.

Svůj svátek si Romové připomínají v celé řadě zemí. Slaví ho od roku 1990. Připomíná první setkání romských představitelů v roce 1971 u Londýna. V Británii se tehdy uskutečnil první romský kongres, na němž vznikla Mezinárodní romská unie. Účastníci ze 14 zemí včetně tehdejšího Československa přijali romskou hymnu a vlajku.

V Česku se k romské národnosti hlásí jen jedenáct tisíc lidí. Podle odhadů jich však žije v ČR přibližně čtvrt miliónu. Většina Romů má minimální vzdělání a jsou závislí na sociálních dávkách.

Pan Kocáb opět zaperlil. Místo přísnosti by rád viděl "trpělivý, pevný a o zákon opřený partnerský přístup v práci samospráv se všemi sociálně vyloučenými".

Jen jim zapomněl připomenout, že i pro ně platí naše zákony. Dluhy se musí platit, děti posílat do škol, dodržovat alespoň základní hygienu a svým chováním neobtěžovat slušné lidi.


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky lide-spolecnost

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.